Coneixement

16 Mo3 ---Acer cromat moli

Jan 22, 2026 Deixa un missatge

16 Mo3és una norma europea (EN 10028/EN 10216-2) d'acer d'aliatge de crom-molibdè (Cr{-Mo) utilitzat per a aplicacions d'-altes temperatures com recipients a pressió, calderes i canonades, que ofereix una bona resistència, soldabilitat i resistència a la fluïdesa i la generació de gasos, comú a l'elevació i la generació d'hidrogen, comú a la fluïdesa i la generació d'hidrogen. indústries. És conegut per la seva resistència a la calor, durabilitat i duresa, el que el fa ideal per a entorns durs i d'alta pressió.

info-514-333

Composició química

Element

Percentatge %

Element

Percentatge %

C

0.12/0.20

Ni

0.30

Si

0.35

Nb

-

Mn

0.40/0.90

Ti

-

P

0.025

V

-

S

0.010

Al

-

Cr

0.030

N

0.012

Mo

0.25/0.35

Cu

0.30

 

Propietats mecàniques

Grau

Gruix

Temperatura (°C)

50

100

150

200

250

300

350

400

450

500

(mm)

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

16 Mo3

≤16

273

264

250

233

213

194

175

159

147

141

 

>16 ≤40

268

259

245

228

209

190

172

156

145

139

 

>40 ≤60

258

250

236

220

202

183

165

150

139

134

 

>60 ≤100

238

230

218

203

186

169

153

139

129

123

 

>100 ≤150

218

211

200

186

171

155

140

127

118

113

 

>150 ≤250

208

202

191

178

163

148

134

121

113

108

 

 

info-423-493Escenaris d'aplicació 16Mo3

Calderes i generadors de vapor:

S'utilitza per fabricar components clau com ara bidons, capçals, sobreescalfadors i reescalfadors, adequats per a equips que treballen en entorns de vapor d'alta-temperatura i alta-pressió durant molt de temps.

Recipients a pressió:

S'aplica àmpliament en reactors, torres i dipòsits d'emmagatzematge en plantes químiques, petroquímiques i de refineria, que s'utilitzen per contenir gasos o líquids d'alta-temperatura i alta-pressió.

Bescanviadors de calor i condensadors:

S'utilitza per a carcassa, feix de tubs i làmines tubulars d'intercanviadors de calor-i-tubs, calderes de calor residual i altres equips, adaptant-se a les condicions de treball de transferència de calor dels corrents de procés calents.

Sistemes de canonades d'alta{0}temperatura:

S'utilitza en canonades que transporten vapor, aigua calenta o fluids de procés d'alta-temperatura en centrals elèctriques, calefacció urbana i instal·lacions industrials.

Components del forn industrial:

S'utilitza per fabricar cobertes de forn, conductes i peces estructurals tèrmiques que necessiten suportar càrregues tèrmiques a llarg termini-.

 

 

 

 

Beneficis clau del 16Mo3

Superior estabilitat tèrmica:

Manté una força i una resistència a la fluència excel·lents sota una exposició a -alta-temperatura a llarg termini, evitant la deformació i assegurant un funcionament estable dels equips d'alta-temperatura.

Propietats mecàniques equilibrades:

Posseeix una bona tenacitat i duresa després del tractament tèrmic estàndard, reduint el risc d'esquerdes i millorant la fiabilitat estructural sota càrrega.

Fàcil processabilitat:

S'adapta bé als processos de conformació en calent, mecanitzat i soldadura amb control operatiu estàndard, reduint la dificultat de processament i els costos de producció.

Resistència a la corrosió duradora:

Resisteix l'oxidació i la corrosió general en vapor, gas calent i mitjans industrials comuns, allargant la vida útil dels equips i reduint els costos de manteniment.

Alta rendibilitat{0}}cost:

Compleix amb els requisits crítics de servei industrial, alhora que té uns costos més baixos en comparació amb els acers d'alt-aliatge, oferint un valor òptim per a la inversió.

 

 

info-421-374Processos adoptats per al 16Mo3

Procés de treball en calent:

Les matèries primeres s'escalfen uniformement a 1050-1150 graus i es mantenen durant un cert temps, després se sotmeten a forjar, rodar o doblegar, seguit d'un refredament controlat per evitar defectes estructurals.

Procés de tractament tèrmic:

S'adopta la normalització (escalfament, manteniment i refrigeració per aire de 890-950 graus) per refinar els grans. El tremp (escalfament, manteniment i refrigeració de 600-650 graus) és opcional per reduir l'estrès intern i millorar la duresa.

Procés de mecanitzat:

S'utilitzen eines estàndard de tornejat, fresat i perforació, amb mesures de refrigeració i lubricació adequades per garantir la qualitat de la superfície i reduir el desgast de les eines.

Procés de soldadura:

El preescalfament (80-150 graus) es realitza abans de la soldadura per evitar esquerdes per fred, i es realitza un tractament tèrmic posterior a la soldadura per garantir la integritat de la junta.

Procés de neteja i inspecció:

El granallat o el decapat s'utilitzen per eliminar l'escala i l'oli, i s'adopten proves no-destructives (ultrasòniques, radiogràfiques) per detectar possibles defectes.

 

Contacta ara

 

Les especificacions i els detalls complets estan disponibles a petició. La informació anterior es proporciona només amb finalitats orientatives. Per obtenir requisits de disseny específics, poseu-vos en contacte amb el nostre personal tècnic de vendes.

 

Quin és el rang de límit elàstic de l'acer 16Mo3?

El límit elàstic de l'acer 16Mo3 oscil·la entre 245 MPa i 355 MPa, depenent de l'estat del tractament tèrmic. Aquesta gamma garanteix una bona ductilitat i capacitat de càrrega-en diferents condicions de treball.

 

L'acer 16Mo3 és adequat per a entorns-d'alta temperatura?

Sí, 16Mo3 és ideal per a entorns-d'alta temperatura. Conserva excel·lents propietats mecàniques a temperatures de fins a 530 °C, resistint la fluència i l'oxidació, per la qual cosa s'utilitza àmpliament en peces de calderes d'-altes temperatures.

 

Quins estàndards compleix l'acer 16Mo3?

L'acer 16Mo3 compleix la norma europea EN 10028-2. Aquesta norma especifica els requisits tècnics dels acers dels recipients a pressió, incloent la composició química, les propietats mecàniques i el tractament tèrmic.

 

Com emmagatzemar correctament les plaques d'acer 16Mo3?

Emmagatzemeu les plaques de 16Mo3 en una zona seca i ben-ventilada, lluny de la humitat i de les substàncies corrosives. Apila'ls amb separadors per evitar la deformació i l'òxid, i cobreix-los amb un drap impermeable si estàs a l'aire lliure.

 

Quina és la taxa d'allargament de l'acer 16Mo3?

La taxa d'allargament mínima de l'acer 16Mo3 és del 22% (en una longitud de calibre de 200 mm). Aquest elevat allargament garanteix una bona ductilitat, permetent que l'acer es deformi sense trencar-se sota càrrega.

 

Es pot utilitzar l'acer 16Mo3 en entorns de baixa-temperatura?

El 16Mo3 no és ideal per a entorns de baixa-temperatura (per sota de -20 °C), ja que la seva duresa pot disminuir, augmentant el risc de fractura fràgil. Està dissenyat principalment per a aplicacions d'alta-temperatura i temperatura normal.

 

Quina diferència hi ha entre l'acer 16Mo3 i 16Mn?

La diferència clau és el contingut de molibdè: 16Mo3 conté 0,25-0,35% Mo, millorant la resistència a alta-temperatura, mentre que 16Mn no té molibdè. Així, 16Mo3 és millor per a equips a pressió d'alta temperatura.

 

És resistent a la corrosió-acer 16Mo3?

El 16Mo3 té una resistència a la corrosió moderada, especialment en vapor d'-alta temperatura i mitjans corrosius suaus. Per a entorns corrosius durs, calen recobriments o aliatges anticorrosió addicionals.

 

A quins processos de tractament tèrmic se sol sotmetre l'acer 16Mo3?

El 16Mo3 normalment es normalitza o es normalitza i es tempera. La normalització millora la uniformitat de la seva microestructura, mentre que el tremp millora la duresa i redueix la fragilitat, assegurant un rendiment estable.

Enviar la consulta