Coneixement

Placa d'acer P275N: composició, avantatges i aplicacions

Apr 15, 2026 Deixa un missatge

EN 10028-3 P275Nés un acer de recipient a pressió àmpliament utilitzat conegut per la seva composició química equilibrada, propietats mecàniques fiables i un excel·lent rendiment de fabricació.

 

EN 10028-3 P275N

EN 10028-3 P275N

 

Com a acer típic dels recipients a pressió P275N, juga un paper important en les indústries que requereixen resistència, seguretat i durabilitat a llarg termini-.

 

Especificació de la placa d'acer P275N

 

Com a acer dels recipients a pressió P275N àmpliament utilitzat, el rang d'especificacions determina directament la seva aplicabilitat en diferents projectes. Oferim mides flexibles i opcions de lliurament per satisfer diversos requisits industrials.

Item Especificació Descripció
Estàndard EN 10028-3 Recipient a pressió estàndard d'acer
Grau Material P275N Acer de gra-fin normalitzat
Gruix 6 – 150 mm Gruix personalitzat disponible
Amplada 1000 – 3500 mm Suport de placa ample
Longitud 3000 – 12000 mm Servei de-talla-a mida
Condició de lliurament Normalitzat (N) Assegura la duresa i l'estabilitat
Condició de la superfície Negre / Granallat / Pintat / Oliat Opcions anti-corrosió
Condició de la vora Vora del molí / vora escletxa Segons requeriment
Tolerància Segons la norma EN Control d'alta precisió
Tractament tèrmic Normalització / PWHT opcional Rendiment millorat
Inspecció UT / Prova d'impacte / Anàlisi química Control total de qualitat
Certificació CA 10204 3.1 / 3.2 Documentació traçable
Tramitació Tall / Perforació / Bisellat Plats preparats-per-utilitzar
Aplicació Recipients a pressió, calderes, dipòsits Ús industrial

Aquestes especificacions fan que els recipients a pressió P275N siguin adequats per a una àmplia gamma d'aplicacions, des de la fabricació de calderes estàndard fins a la fabricació de recipients a pressió personalitzats.

 

Composició química de l'acer P275N

 

La composició química del material P275N es controla acuradament per garantir una excel·lent resistència, duresa i soldabilitat per a les aplicacions d'acer dels recipients a pressió P275N.

Element Contingut (%)
C (carboni) Menor o igual a 0,16
Si (silici) Menor o igual a 0,40
Mn (manganès) 0.80 – 1.50
P (fòsfor) Menor o igual a 0,025
S (sofre) Menor o igual a 0,015
Cr (crom) Inferior o igual a 0,30
Cu (coure) Inferior o igual a 0,30
Mo (molibdè) Menor o igual a 0,08
Nb (Niobi) Menor o igual a 0,05
Ni (níquel) Menor o igual a 0,50
Ti (titani) Menor o igual a 0,03
V (vanadi) Menor o igual a 0,05

Aquesta composició equilibrada garanteix que l'acer dels recipients a pressió P275N aconsegueixi una combinació òptima de resistència, soldabilitat i tenacitat, el que el fa ideal per a aplicacions de recipients a pressió i calderes.

 

Propietats mecàniques i avantatges de rendiment de la placa d'acer P275N

 

L'acer EN 10028-3 P275N ofereix una forta combinació de resistència i duresa:

Límit de rendiment: superior o igual a 275 MPa

Resistència a la tracció: 390 – 510 MPa

 

Avantatges clau:

1. Alta resistència
El nivell de resistència del material P275N compleix els requisits de la majoria d'estructures d'enginyeria de pressió mitjana-, el que el fa adequat per a una àmplia gamma d'aplicacions industrials.

2. Bona tenacitat i resistència a la fatiga
Aquest acer manté l'estabilitat sota càrregues cícliques i condicions d'estrès complexes, ajudant a allargar la vida útil dels equips.

3. Excel·lent soldabilitat
El baix contingut de carboni i els elements d'aliatge equilibrats fan que els recipients a pressió P275N siguin fàcils de soldar, reduint la dificultat i el cost de fabricació.

4. Bon rendiment de processament
Admet processos de tall, conformació i soldadura de manera eficient, millorant l'eficiència global de la producció.

 

Aplicacions de l'acer EN 10028-3 P275N

 

Gràcies a les seves excel·lents propietats integrals, l'acer dels recipients a pressió P275N s'utilitza àmpliament en múltiples indústries:

Recipients a pressió i equips industrials

  • Recipients a pressió d'una-capa i de múltiples-capa
  • Envasos-soldats en bobina
  • Contenidors-de màniga de calor
  • Recipients de pressió de baixa-temperatura

Petroli, gas i indústria química

  • Dipòsits d'emmagatzematge
  • Vasos de procés
  • Equips petroquímics

Centrals elèctriques i calderes

  • Components de la caldera
  • Equips relacionats-Steam
  • Sistemes d'intercanvi de calor

Aplicacions estructurals i d'enginyeria

  • Estructures de construcció
  • Components d'enginyeria de ponts

En aquestes aplicacions, el material P275N proporciona un suport estructural fiable i garanteix un funcionament segur en condicions de pressió i temperatura.

 

info-1100-752

 

Amb la seva composició química optimitzada, fortes propietats mecàniques i una àmplia aplicabilitat, l'acer EN 10028-3 P275N s'ha convertit en un material clau en la fabricació de recipients a pressió i equips industrials.

 

Com a acer de recipient a pressió P275N fiable, ofereix un equilibri ideal de resistència, soldabilitat i durabilitat, el que el converteix en una solució rendible-per a una àmplia gamma de projectes d'enginyeria.

 

Contacta ara per obtenir un pressupost d'acers P275N

 

info-534-728

Quines són les diferències bàsiques entre P275N, P275NH, P275NL1 i P275NL2?

Les diferències bàsiques es troben en la temperatura de la prova d'impacte i les condicions de treball aplicables. Els quatre graus tenen un límit elàstic mínim superior o igual a 275 MPa (per a un gruix inferior o igual a 16 mm) i compleixen la norma EN 10028-3:

P275N: prova d'impacte a -20 graus, adequat per a recipients a pressió a temperatura normal i canonades industrials generals;

P275NH: prova d'impacte a -20 graus, optimitzada per a un rendiment a alta-temperatura, adaptable a equips de pressió de temperatura mitjana-alta per sota de 350 graus;

P275NL1: prova d'impacte a -40 graus, adequat per a tancs d'emmagatzematge i separadors de baixa temperatura en regions fredes;

P275NL2: prova d'impacte a -50 graus, que ofereix la millor resistència a la temperatura ultrabaixa, adaptable a equips criogènics com ara sistemes de nitrogen líquid/GNL.

 

Quines són les designacions numèriques corresponents per a aquests quatre graus?

P275N: 1.0483;

P275NH: 1,0485;

P275NL1: 1,0488;

P275NL2: 1.1104.

 

El gruix afecta el rendiment?

Sí, ho fa. Quan el gruix supera els 16 mm, la resistència a la fluència disminueix gradualment (p. ex., superior o igual a 245 MPa per a 63 ~ 100 mm) i la tenacitat a baixa -temperatura també disminueix lleugerament. Per a condicions de treball a ultra-baixa temperatura amb un gruix superior a 40 mm, es recomana prioritzar P275NL2 i augmentar la relació de mostreig per a les proves d'impacte.

 

Quins són els indicadors clau de propietats mecàniques dels quatre graus?

Resistència de rendiment (ReH): superior o igual a 275 MPa per a un gruix inferior o igual a 16 mm, lleugerament disminuint amb l'augment del gruix (p. ex., superior o igual a 255 MPa per a 40 ~ 63 mm);

Resistència a la tracció (Rm): 410 ~ 560MPa;

Energia d'impacte (KV): superior o igual a 27 J per a cada temperatura d'impacte corresponent (el subministrament normal compleix amb un valor superior o igual a 40 J per millorar la redundància de seguretat);

Elongació (A): superior o igual al 22% ~ 24% (ajustat amb el gruix).

 

Quin és el rang de dimensions disponibles?

Gruix: 6 mm ~ 300 mm;

Amplada: 1500 mm ~ 4800 mm;

Longitud: 6000 mm ~ 18000 mm;

Hi ha serveis personalitzats de tall, perforació i bisellat disponibles, amb una mida de tall mínima de 500 × 500 mm.

 

Com és la soldabilitat i quines són les recomanacions de soldadura?

Té una excel·lent soldabilitat (CEV inferior o igual al 0,43%), amb solucions recomanades:

Consumibles de soldadura: E5515-C1 per a soldadura d'arc manual, flux H08MnA+F55A4 per a soldadura d'arc submergit i ER50-6 per a soldadura d'arc de gas amb metall;

Requisit de preescalfament: no es requereix preescalfament per a un gruix inferior o igual a 30 mm; preescalfeu a 100 ~ 150 graus per a un gruix > 30 mm;

Temperatura interpass: inferior o igual a 250 graus, amb entrada de calor controlada a 15 ~ 35 kJ/cm;

Tractament tèrmic post-soldadura (PWHT): recomanat per a plaques gruixudes (> 50 mm) - recuit d'alleujament de tensió a 580 ~ 620 graus durant 2 hores.

 

Es pot substituir la sèrie P275 per ASTM A516 Gr70 (estàndard nord-americà) o Q345R (estàndard xinès)?

vs ASTM A516 Gr70: resistència similar, però la sèrie P275 ofereix una millor resistència a baixa-temperaturainfo-100-20. La sèrie P275 és la preferida per a projectes europeus, mentre que ASTM A516 Gr70 és adequada per a projectes nord-americans;

vs. Q345R (GB 713): el Q345R té una força de fluència més alta (més o igual a 345 MPa), però la sèrie P275 destaca pel rendiment a baixa-temperatura (-impacte de 20 graus) i estabilitat a alta temperatura. Per a projectes internacionals, es recomana seleccionar primer segons l'estàndard EN.

 

Quines diferències hi ha entre P275NL1/NL2 i 16MnDR (estàndard xinès)?

16MnDR (GB 3531): prova d'impacte a -40 graus, límit de fluència superior o igual a 315 MPa, adequat per a projectes domèstics a baixa temperatura;

P275NL1: Prova d'impacte a -40 graus, límit elàstic superior o igual a 275MPa, pertanyent al sistema estàndard europeu amb major reconeixement internacional;

P275NL2: prova d'impacte a -50 graus, que ofereix una millor resistència a baixa temperatura que 16MnDR, adaptable a condicions de treball criogèniques més severes.

 

Una altra placa d'acer
Nom Material Especificació (mm) Tones Observació
Placa d'acer revestida P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316,
A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304,
A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L,
A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304
,A516Gr70+410,A516Gr70+904L
2-300 mm (placa de base), 1-50 mm (placa composta) / UT, AR, TMCP. Normalitzat, temperat i temperat, prova de direcció Z, prova d'impacte Charpy V-Notch TestThe Third Party Test, recobert o granallat i pintura.
Baix aliatge Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo 6 - 350 5788.56 Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció
Placa del recipient a pressió Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA387Gr, SA3871Gr SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R (R-HIC), Q345R (R{-HIC) 3 - 300 8650 Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció
Placa d'-alta resistència WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E 8 - 120 3086.352 Apagat i temperat
Placa-resistent al desgast NM360, NM400, NM450, NM500 6 - 150 3866.297 Apagat i temperat
Placa pont Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 8 - 200 2853.621 Laminació en calent, normalitzada, laminació controlada en calent, apagada i temperada + duresa i fragilitat

 

Enviar la consulta