Coneixement

Quina és la tensió permesa per a SA283 Grau C?

Jan 06, 2026 Deixa un missatge

Quina és la tensió permesa per a A283 Grau C?

 

info-312-304

 

SA 283 Grau C Introducció al producte

El grau C SA 283 és una especificació de plaques d'acer al carboni del codi de calderes i recipients a pressió ASME (American Society of Mechanical Engineers), secció II, part A. És un acer d'ús general-de resistència a la tracció baixa a mitjana que s'utilitza principalment per a aplicacions estructurals i de pressió moderada.

Els seus equivalents més propers i més acceptats es troben a l'especificació ASTM A283 i als estàndards internacionals.

 

La tensió permesa per a SA-283 Grau C no és un número universal únic, sinó que està determinada pel codi de disseny rector i la temperatura de l'aplicació. Per al seu ús més comú en el codi de caldera i recipient a pressió ASME (BPVC) Secció VIII, Divisió 1, recipients a pressió, aquí teniu els valors clau.

 

ASME Secció VIII, Div. 1 Valors de tensió permesos

Els valors es troben a la secció II d'ASME, part D, taula 1A. A continuació es mostren els més rellevants per a la placa.

A temperatura ambient (fins a 650 graus F / 343 graus):

Per a plaques de gruix inferior o igual a 1/2 polzada (12,7 mm):

13,0 ksi (89,6 MPa) - Aquest és el valor més citat.

Per a plaques > 1/2 polzada a 4 polzades de gruix:

13,0 ksi (89,6 MPa) - *Nota: per a A283 Grau C, el valor no disminueix amb el gruix com alguns acers de -més resistència.*

A temperatura elevada:
L'estrès admissible disminueix amb la temperatura. Alguns punts clau:

 700 graus F (371 graus): 12,9 ksi (88,9 MPa)

750 graus F (399 graus): 9,2 ksi (63,4 MPa)

800 graus F (427 graus): 5,5 ksi (37,9 MPa)

Temperatura màxima: l'ús de SA-283 Grau C normalment es limita a 850 graus F (454 graus) segons les taules de tensió ASME, però el disseny pràctic sovint el limita a temperatures més baixes a causa de la pèrdua de resistència.

 

Com es deriven aquests valors

D'acord amb les normes ASME, la tensió admissible (S) a temperatura ambient és la més baixa de les següents, segons les propietats mínimes especificades del material:

1/4 de la resistència a la tracció mínima especificada (55 ksi / 4=13.75 ksi)

2/3 del límit elàstic mínim especificat (30 ksi * 2/3=20.0 ksi)

El factor de control és la resistència a la tracció, que resulta en 13,0 ksi (que és lleugerament conservador dels 13,75 ksi calculats, tenint en compte l'arrodoniment i l'estandardització de la taula).

 

Taula de resum (ASME VIII-1)

Temperatura Tensió permesa (S) per a la placa
Menys o igual a 650 graus F 13,0 ksi (89,6 MPa)
700 graus F 12,9 ksi (88,9 MPa)
750 graus F 9,2 ksi (63,4 MPa)
800 graus F 5,5 ksi (37,9 MPa)
850 graus F ~3,3 ksi (22,8 MPa)

Consell final i més important:Verifiqueu sempre la tensió permesa de l'última edició del codi ASME aplicable (Secció II, Part D) que s'imposa al vostre projecte. No confieu mai en un valor d'un llibre de text o memòria antic. Per a aplicacions crítiques, l'ús de SA-283 Grau C s'ha d'avaluar acuradament amb materials més adequats com el SA-516.

Contacta ara

 

A què equival SA 283 Grau C?

El material equivalent ASME SA 283 Gr C a la norma EN és l'acer S235JR. L'acer S235JR té una bona plasticitat, duresa i soldabilitat, certa resistència i bones propietats de flexió en fred.

Què és ASTM A283 grau C?

ASTM A283 Grau C és una especificació per a plaques d'acer al carboni de resistència a la tracció baixa i intermèdia de qualitat estructural per a aplicacions generals. ASTM A283 Grau C té uns límits de fluència mínims especificats de 30 ksi.

Quina diferència hi ha entre A283 C i A36 C?

L'A36 té un contingut de carboni més baix en comparació amb l'A283 Grau C, cosa que fa que sigui més fàcil de soldar i més dúctil. Propietats mecàniques: A283 Grau C: major resistència i límit de fluència més alt en comparació amb A36, el que el fa adequat per a aplicacions d'-alta resistència.

Quina és la tensió permesa per a A283 Grau C?

La majoria dels graus de carboni, inclòs el Sa 283 Gr C, tenen una tensió màxima permesa de 13.750 psi.

Quina diferència hi ha entre SA 283 C i SA 36?

Composició d'aliatge
Aquestes diferències suggereixen que l'A36 pot ser preferit per a aplicacions que requereixen una resistència més alta i una millor resistència a la fatiga, mentre que el grau C SA283 podria ser adequat per a aplicacions on les propietats de resistència lleugerament més baixes siguin acceptables i potencialment més rendibles-.

 

Les especificacions i els detalls complets estan disponibles a petició. La informació anterior es proporciona només amb finalitats orientatives. Per obtenir requisits de disseny específics, poseu-vos en contacte amb el nostre personal tècnic de vendes.

info-500-499

 

 

 

Enviar la consulta